Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych - 14 maja 2022

26 maja 2022

W sobotę 14 maja 2022r. dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą wraz z Rodzicami wybrały się na pielgrzymkę dziękczynną za dar Eucharystii do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie i na Święty Krzyż.  W czasie pielgrzymki towarzyszył grupie Ks. Proboszcz i Pani Aneta.

Pierwszym celem wyjazdu było zwiedzanie miejsc znajdujących się na terenie sanktuarium w Kałkowie-Godowie, m.in. Szopki betlejemskiej, Golgoty czy Drogi Krzyżowej z okazałymi figurami. Pani przewodnik przybliżyła historię sanktuarium i oprowadziła po 33-metrowej budowli, zwanej Golgotą, w której znajdują się liczne kaplice upamiętniające wydarzenia z historii Polski. Na szczycie Golgoty wszyscy mogli podziwiać piękną panoramę okolicy i Gór Świętokrzyskich. Na obszarze sanktuarium znajdują się również zagrody dla zwierząt, m.in. osiołków, królików, bażantów, a nawet pięknych, kolorowych pawi. Była to wyjątkowa atrakcja dla dzieci. O godz. 12.00 wszystkie dzieci uczestniczyły we Mszy Świętej w sanktuarium, gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej. W ten sposób zakończyły Biały Tydzień oddając się w opiekę Matce Bożej.

Drugim punktem pielgrzymki był Święty Krzyż- szczególne miejsce Gór Świętokrzyskich i całej Polski. Znajduje się tam bazylika pw. Trójcy Św. i Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Przewodnik klasztorny zdradził wiele ciekawostek związanych z tym miejscem.

Dzieciom w czasie pielgrzymki nie brakowało siły, a w autokarze panowała atmosfera modlitwy i radosnego rozśpiewania.

Na pewno te wyjątkowe miejsca zostaną w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.

red. Aneta Grzelak