Pielgrzymka śladami Św. Pawła do Grecji - 13 - 20 kwietnia 2016 r.

30 kwietnia 2016

W kwietniu pielgrzymi z naszej parafii udali się do Grecji, aby podążać śladami św. Pawła – Apostoła Narodów. Na pielgrzymkowym szlaku odwiedzili szereg miejsc związanych z II pielgrzymką misyjną Apostoła, którą datuje się na lata 50 – 52 n.e.

W tym czasie Paweł z Sylasem dotarli do Kavali, gdzie św. Paweł po raz pierwszy postawił stopę na kontynencie europejskim,a w pobliskiej Filippi  ochrzcił pierwszą Europejkę – Lidię, handlarkę purpury. Następnie udali się do Tessalonik, skąd musieli uciekać do Berei, gdyż nie wszystkim spodobała się głoszona przez nich nauka. Z Berei już sam Paweł wyruszył do Aten, gdzie przemawiał na Aeropagu, co zostało utrwalone w Dziejach Apostolskich i wyryte na pamiątkowej tablicy:

„Mężowie ateńscy widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem:«Nieznanemu Bogu». Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. (…) Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak powiedzieli niektórzy z waszych poetów. (…) Wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych». Gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu, jedni się wyśmiewali, a inni powiedzieli: «Posłuchamy cię o tym innym razem». Tak Paweł ich opuścił” (Dz 17,22-33).

Parafianie zwiedzili także starożytny Korynt, gdzie Apostoł przestrzegał mieszkańców miasta przed prowadzeniem niemoralnego życia.

Oprócz miejsc upamiętniających działalność apostolską św. Pawła, pielgrzymi odwiedzili także stanowiska archeologiczne związane z kulturą i historią starożytnej Grecji: jeden z największych i najlepiej zachowanych teatrów antycznych w Epidavros, grób króla Agamemnona w Mykenach czy wyrocznię Apollina w Delfach.  Pielgrzymka była też doskonałą okazją do poznania historii i obrządku kościoła greckokatolickiego, a także wejścia do  malowniczo położonych monasterów w Meteorach.