Rekolekcje zawierzenia - 28 lutego 2016 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 marca 2016

28 lutego 2016r. w  parafii Matki Bożej Kodeńskiej rozpoczęły się rekolekcje zawierzenia, przygotowujące do całkowitego ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi wg nauki św. Ludwika Marii Grignion de Montforta, francuskiego kapłana, odznaczającego się wyjątkową pobożnością do Matki Bożej.

Rekolekcje zawierzenia adresowane są do wszystkich, którzy chcą poznać bliżej myśli św. Ludwika oraz dowiedzieć się, co oznacza „oddać się Maryi w niewolę miłości i wyłączną własność”. Rekolekcje zgromadziły głównie członków Odnowy w Duchu Św. z Pilawy oraz okolicznych parafii m.in. Garwolina, Miętnego, Trąbek. Nie zabrakło też licznych czcicieli Maryi nie związanych z ruchem Odnowy.

                              

Rekolekcje rozpoczął pochodzący z Chorwacji o. Mihovil Filipović ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Montfortianów. W wygłoszonych dwóch konferencjach o. Mihovil Filipović zapoznał uczestników z ogólnymi przesłankami rekolekcji: mówił o wyzbywaniu się ducha tego świata oraz zaprezentował lekturę, z której korzystać będą przygotowujący się do zawierzenia. Wymienione zostały m. in.: „Mała droga  św. Ludwika Marii de Montfort do Jezusa przez Maryję”, „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, „Braterstwo dusz”, „Przedziwny sekret różańca świętego” czy „Módlmy się 15 dni z Jenem Pawłem II”. Warto przypomnieć, że sam Jan Paweł II dokonał takiego zawierzenia.

                               

Ludwik de Montfort zaleca przygotowanie się do Aktu Ofiarowania  za pomocą 33 dniowych ćwiczeń duchowych, które dzielimy na dwa okresy:
Okres pierwszy: dwanaście dni, podczas których staramy się „uwolnić samego siebie od ducha tego świata” będącego przeciwnikiem Ducha Jezusa Chrystusa

Okres drugi: podzielony na trzy jednotygodniowe odcinki:
Pierwszy tydzień - poświęcony na poznanie samego siebie, 

Drugi tydzień - poznanie Najświętszej Dziewicy,  
Trzeci tydzień - poznanie Jezusa Chrystusa. 

            Z ojcem Mihovilem Filipovićem spotkamy się ponownie 3 kwietnia 2016r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego oraz 4 kwietnia 2016r. w Dzień Zwiastowania Pańskiego, kiedy to dokonamy uroczystego Aktu Ofiarowania się Jezusowi przez Maryję.

                                    

Pozwolić prowadzić się Matce Bożej  to  najdoskonalsza i najkrótsza droga do świętości. „Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!” (Kpł 11, 45)