Pielgrzymka do Libanu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 października 2018

Informujemy, że w terminie 24.04 - 2.05. 2019 r. nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Libanu - "Śladami świętego Charbela". Szczegółowy program poniżej.

 


1 DZIEŃ:  WARSZAWA
Wyjazd do Warszawy na lotnisko  Okęcie, odprawa paszportowo-bagażowa i odlot do Bejrutu o godz.06:50 (z przesiadką we Frankfurcie ) w Bejrucie jesteśmy na godz.15:35. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.


2 DZIEŃ:  BEJRUT: Stare Miasto, Muzeum Narodowe, Polski 

Cmentarz  Wojenny, Bulwar  Nadmorski Rouche – Gołębie Skały

Po śniadaniu, wyjazd z hotelu i zwiedzanie Bejrutu.

Bejrut - wielokrotnie burzony i odbudowywany swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza połączeniu kultur Wschodu i Zachodu. Burzliwa historia miasta określanego niegdyś Paryżem Bliskiego Wschodu sięga 5000 lat. W programie zwiedzania miasta: spacer po Starym Mieście (Down Town), termy rzymskie, budowle wzniesione przez krzyżowców, meczety oraz kościoły, w tym:  Katedra MaronickaKościół OO. Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, prawosławna Katedra Św. Jerzego.

Muzeum Narodowego, w którym  zgromadzona jest bogata kolekcja skarbów architektury i sztuki – od czasów prehistorycznych po współczesność - odkrywanych na ziemiach obejmujących tereny dzisiejszego Libanu, m.in. legendarne wynalazki zamieszkujących niegdyś te tereny Fenicjan, uważane za najpiękniejsze na świecie rzeźby greckie, sarkofagi starożytnych Rzymian oraz mozaiki bizantyjskie.

Miejsca związane z obecnością Polaków w Libanie: najstarsza część Uniwersytetu Francuskiego w Bejrucie, w tym Kościół Św. Józefa i Biblioteka Orientalna oraz Polski Cmentarz Wojenny w Bejrucie. Będzie  czas na spacer po bulwarze nadmorskim Raouche, z którego roztacza się malowniczy widok na słynne Gołębie Skały oraz wody Morza Śródziemnego.

Msza Św, obiadokolacja, nocleg.

 

3 DZIEŃ   ŚLADAMI JEZUSA I PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN                                                                            

Saida - Tyr - Maghdouche

Śniadanie. Wyjazd do starożytnych, biblijnych miast na południu Libanu.

Południe Libanu to tereny, które można określić mianem Ziemi Świętej, po której wędrowała Maryja, Jezus i Apostołowie oraz pierwsi chrześcijanie. Saida to trzecie co do wielkości miasto Libanu. Położone jest nad morzem w odległości ok.35 km na południe od Bejrutu. Często określane stolicą południa Libanu. To dawny Sydon, w którym nauczał i uzdrawiał Jezus i skąd Św. Paweł wypłynął w swoją podróż do Rzymu. Zwiedzanie miasta obejmuje: ruiny zamku na morzu wzniesionego w XIII w. przez krzyżowców, French Khan – zajazd wybudowany w XVII w. przez emira Fakhreddina II dla kupców i towarów głównie z Europy, orientalny souk (rynek arabski).

Tyr - miasto oddalone ok. 80 km na południe od Bejrutu, założone na kilku skalistych przylądkach. Jedno z najstarszych miast fenickich. Fenicjanie z Tyru słynęli z produkcji drogocennych tkanin barwionych purpurą. Król Tyru Hiram I, będący w bardzo dobrych relacjach z królem Dawidem i jego synem Salomonem wysyłał drewno cedrowe na budowę świątyni i pałacu królewskiego w Jerozolimie. Tyr to miasto najwcześniej schrystianizowane. Stąd Św. Paweł wypłynął w swoją trzecią podróż misyjną, a po powrocie spędził tu tydzień na rozmowach z uczniami. Zwiedzanie miasta obejmuje: starożytny port i Stare Miasto (souk) w dawnej dzielnicy chrześcijańskiej, nekropolie z czasów rzymskich i bizantyjskich oraz hipodrom i łuk triumfalny z II w.

Maghdouche - miejscowość położona ok. 8 km od Saidy, w której znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej. To tam w Świętej Grocie Matka Boska oczekiwała na swego Syna – Jezusa, który przybył z Palestyny do pobliskiego Sydonu, aby nauczać i uzdrawiać ludzi. Zwiedzanie miejscowej katedry i wieży, na szczycie której widnieje posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. W kaplicy odprawiona zostanie Msza Św. 29 maja 2016 r. Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej wpisane zostało na światową listę sanktuariów maryjnych.

Msza Św. w kaplicy Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej

Powrót do hotelu w Bejrucie. Obiadokolacja, nocleg.

 4 DZIEŃ:   ANNAYA – MIEJSCE  KULTU  ŚW.CHARBELA

Klasztor Św. Maruna  -  Pustelnia ŚŚw. Piotra i Pawła

Śniadanie. Wyjazd do głównych miejsc kultu Św. Charbela.

Liban to kraj, którego ziemia pamięta ślady Chrystusa i jego uczniów. To jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich, który wyniósł na ołtarze świętych maronickich - ich opieki i nieustającej pomocy doświadcza tysiące ludzi na całym świecie. Jednym z nich jest Św. Charbel (1828-1898) - duchowny maronicki, mnich i pustelnik, od 1977 r. Święty kościoła katolickiego, wyniesiony na ołtarze przez papieża Pawła VI.

Sanktuarium Św. Charbela usytuowane jest w miejscowości Annaya w górach Libanu, na wysokości ok.1200 m npm. Znajduje się tam Klasztor Św. Maruna, w którym O.Charbel pełnił swoją posługę jako mnich i gdzie spoczął po śmierci. W małej kaplicy, przy grobie Świętego odprawiona zostanie Msza Św.

 Pustelnia ŚŚw.Piotra i Pawła, w której O.Charbel mieszkał  w pustelniczym etapie swego życia, przez 23 lata. Położona jest na pobliskim wzgórzu w odległości ok.2 km od klasztoru.  W pustelni, która zachowała swój autentyczny wygląd od czasu, gdy przebywał w niej Święty znajduje się skromna cela Św. Charbela oraz mała kapliczka, w której zmarł 24 grudnia 1898 r.

Powrót do hotelu w Bejrucie. Obiadokolacja, nocleg.

 

5 DZIEŃ:   ŚLADAMI  ŚWIĘTEGO CHARBELA                                                                  

 Beqaa Kafra –  Bsherrie – Dolina Kadisha

Śniadanie. Wyjazd na północ Libanu.

Miejsca związane z postacią Św. Charbela są zasadniczym celem pielgrzymki. Jednym z nich jest wioska Beqaa Kafra, w której urodził się przyszły Święty i tam spędził dzieciństwo. Położona na wysokości 1800 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie. W kaplicy przylegającej do rodzinnego domu Świętego zostanie odprawiona Msza Św.

Las Bożych Cedrów znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. - w miejscowości Bsherrie. Cedry to najpiękniejsze drzewa iglaste w Libanie, które od najdawniejszych czasów są symbolem tego kraju. Ich wielkość, majestatyczny wygląd i długowieczność sprawiły, że wymieniane są w źródłach piśmiennych sprzed 3500 lat. Piękno ich podkreślano w Pieśniach Salomona, które mówią o cedrze libańskim jako o drzewie Boga.

Malownicza Dolina Kadisha, zwana również Świętą Doliną oraz Klasztor Św. Antoniego Wielkiego w Qozhaya. Ten niezwykły obszar urzekający pięknem krajobrazu, a jednocześnie trudno dostępny był od wieków miejscem schronienia dla wielu wspólnot chrześcijańskich, z których najsilniejszą stanowili Maronici - libańscy chrześcijanie. Od wieków do czasów nam współczesnych w surowych warunkach, w grotach wyrytych w skałach mieszkają pustelnicy, stale modlący się do Boga. Wielu z nich cieszy się chwałą Nieba i modli się w intencji pielgrzymów odwiedzających to miejsce.  Powrót do hotelu w Bejrucie.

Obiadokolacja, nocleg.

6 DZIEŃ:   ŚWIĘCI LIBAŃSCY                                        

Jrabta – Kfifane - Nourieh

Śniadanie. Wyjazd w góry Libanu.

Sanktuarium Św. Rafki w miejscowości Jrabta. Św. Rafka - libańska mniszka, wyniesiona na ołtarze przez Św.Jana Pawła II. Za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i cierpiących, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Zwiedzanie klasztoru, w którym Święta spędziła ostatnie 18 lat swego życia zakonnego, modlitwa u grobu Świętej oraz Msza Św.

Klasztor Św.Cypriana - położony w górskiej miejscowości Kfifane, związany jest z postaciami dwóch duchownych libańskich. Jednym z nich jest Św. Nimatullah Al-Hardini – wykładowca, teolog, nauczyciel i duchowy przewodnik Św. Charbela, drugim zaś prosty mnich - bł. Stefan Nehmé, którego ciało nie ulega rozkładowi i spoczywa w oszklonej trumnie. W tamtejszym  Instytucie Teologicznym kształcił się brat Charbel, przyszły Święty.

Sanktuarium Matki Boskiej Pani Światła (Nourieh). Jedno z najpiękniejszych miejsc w Libanie, położone na skalistym klifie, skąd roztacza się malowniczy widok na morze i góry.

Powrót do hotelu w Bejrucie. Obiadokolacja, nocleg.

 7 DZIEŃ:   ANNAYA – MIEJSCE  KULTU  ŚW.CHARBELA

   Annaya – Byblos

Śniadanie. Wyjazd do głównych miejsc kultu Św.Charbela.

Udział w procesji eucharystycznej. 22 dnia każdego miesiąca z Pustelni ŚŚw.Piotra i Pawła, w której O.Charbel mieszkał  w pustelniczym etapie swego życia (23 lata) i gdzie zmarł 24 grudnia 1898 r. do klasztoru rusza pokutna pielgrzymka. Data związana jest z wyjątkowym cudem uzdrowienia, jakie miało miejsce za wstawiennictwem Św. Charbela.

Fenomen O.Charbela polega na tym, że od chwili jego śmierci do dziś zostało potwierdzonych ok.24 tys. uzdrowień fizycznych ludzi wierzących różnych wyznań, a także osób niewierzących. 

W drodze powrotnej zwiedzanie położonego nad morzem miasta Byblos -  jednego z najstarszych, stale zamieszkałych miast na świecie, miejsce powstania alfabetu fenickiego i wynalezienia pieniądza. Starożytni Grecy sprowadzali od mieszkających w nim Fenicjan papirusowe zwoje, na których pisano księgi. Stąd pochodzi nazwa Biblia (czyli – po grecku „zwoje”). Stare Miasto z  rzymskimi, arabskimi i chrześcijańskimi zabytkami czyni Byblos jednym z najważniejszych i najcenniejszych miejsc archeologicznych w świecie. W programie zwiedzania miasta: mury obronne,  kościół św. Jana Chrzciciela, zamek krzyżowców oraz teren wykopalisk, pozostałości starego portu wybudowanego przez krzyżowców. Atrakcją będzie spacer po starym bazarze - souku, na którym można nabyć wiele orientalnych pamiątek.  

Powrót do hotelu w Bejrucie. Obiadokolacja, nocleg.

 

8 DZIEŃ:  HARISSA – GHAZIR – BIKFAYA - BEJRUT

Śniadanie. Wyjazd w góry, do miejsc położonych w bliskiej odległości od stolicy kraju – Bejrutu, kraju, który szczególnie mocno ukochał Maryję.

Harissa - pięknie położona górska miejscowość, w której znajduje się Sanktuarium NMP Królowej Libanu. To ważne centrum pielgrzymek i najważniejszy ośrodek kultu maryjnego w Libanie. Miejsce to jest dla Libańczyków tym, czym dla nas Jasna Góra. W pobliżu monumentalnej, maronickiej bazyliki znajduje się pomnik Św. Jana Pawła II upamiętniający pielgrzymkę papieża-Polaka do Libanu w  maju 1997 r. Z tego miejsca, z wysokości ok.600 m n.p.m. roztacza się piękna panorama widocznego w oddali Bejrutu oraz malownicze zatoki śródziemnomorskiego wybrzeża.

Ghazir - malownicze miasto położone na wys. 600 m n.p.m., którego nie sposób pominąć będąc w Libanie. Znajduje się tam Klasztor Św. Antoniego Padewskiego, w którym przebywał przez 45 dni Juliusz Słowacki w czasie swojej podróży na Wschód. Tam powstały strofy poematu Anhelli. Zwiedzimy zabytkowy kościół oraz znajdujące się w jednej z cel klasztornych muzeum poświęcone poecie. W Ghazirze odwiedzimy również Kościół Św. Józefa, który zapisał się w historii pobytu uchodźców polskich w Libanie w latach 1942-50.

W górskiej miejscowości Bikfaja – określanej letnią stolicą głównie  dla mieszkańców Bejrutu znajduje się Kościół OO. Jezuitów, a w nim cudowny obraz NMP Pani Oswobodzicielki. To kolejne już sanktuarium maryjne na ziemi libańskiej.  Msza Św. i wspólna modlitwa przed cudownym obrazem. 

Powrót do hotelu w Bejrucie. Obiadokolacja, nocleg.

 

9 DZIEŃ   BEJRUT – WARSZAWA                                                        

W godzinach porannych wylot do Warszawy z przesiadką we Frankfurcie .

 PROGRAM RAMOWY MOŻE ULEC ZMIANIE. ZMIANY WPROWADZA BIURO PODRÓŻY LUB PRZEWODNIK.

ILOŚĆ DNI

Cena za osobę, grupa 40 uczestników

9 DNI / 8 HB

4060 PLN + 200 USD

 

Cena zawiera: bilet lotniczy Warszawa – Bejrut – Warszawa ( przesiadka we Frankfurcie  ), transport autokarem na terenie Libanu , 8 noclegów w hotelu 3*/4*, pokoje 2,3 osobowe z łazienkami, wyżywienie: 7 śniadań, 8 obiadokolacji, 1 x suchy prowiant ,  ubezpieczenie NNW/KL, podatek VAT, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłatę za przewodnika, obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, zestawy słuchawkowe Tour Guide System

 Cena nie zawiera: wydatków własnych uczestników