Grupa Modlitewna Ojca Pio

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 grudnia 2015

        Grupa modlitewna Ojca Pio przy parafii Matki Bożej Kodeńskiej powstała 7 lat temu  z inicjatywy ówczesnego wtedy księdza wikariusza Mirosława Żaczka. Grupa powstała z potrzeby serca i poczucia duchowej bliskości ze Świętym Stygmatykiem.  Jednakże rejestracja grupy w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Grup Modlitwy w San Giovanni Rotondo nastąpiła dopiero w kwietniu 2015r.     Obecnie opiekunem duchowym grupy jest proboszcz naszej parafii ks. kanonik Andrzej Banasiuk.  Grupa liczy 25 osób. 23. dnia każdego miesiąca wspólnota spotyka się w kościele, aby za wstawiennictwem św. Ojca upraszać łaski dla siebie, swoich najbliższych, osób będących w potrzebie. W kościele znajduje się specjalna skrzyneczka, do której wszyscy czciciele tego Świętego Stygmatyka mogą wkładać prośby i podziękowania, które są odczytywane przez kapłana każdego 23. dnia, kiedy grupa trwa na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.  Pół godziny przed rozpoczęciem Mszy świętej jest odmawiany różaniec, oprawę liturgiczną Mszy Świętej wykonują członkowie grupy.   

W czasie   Eucharystii śpiewane są pieśni o Ojcu Pio. Po Mszy Świętej w czasie adoracji   Najświętszego Sakramentu, odmawiana jest litania do Ojca Pio,  koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz są odczytywane prośby i podziękowania przez wstawiennictwo tego Świętego.  Coraz więcej osób bierze udział w tych nabożeństwach to świadczy, że ludzie garną się do tego Stygmatyka i mocno wierzą w jego orędownictwo.  

                W sali na plebanii odbywa się druga część spotkania, w czasie którego głoszona jest katecheza o życiu i działalności Ojca Pio. Ponadto członkowie grupy angażują się w życie duchowe parafii.  W październiku był prowadzony przez tą wspólnotę różaniec, w Wielkim Poście droga krzyżowa. Poza tym grupa brała udział w pracach w kościele  /pomoc przy wykonaniu dekoracji – Wielkanoc/. Niektórzy członkowie grupy brali udział w dniach skupienia organizowanych przez grupy modlitwy z Warszawy, 2 razy w  Wielkopostnym Dniu Skupienia   i raz w  Adwentowym Dniu Skupienia. Grupa w miesiącu lipcu uczestniczyła w rekolekcjach z Ojcem Pio w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie w naszej diecezji.

                W dniach 18-28 maja 2015 r. niektórzy członkowie grupy wraz z księdzem proboszczem udali się do San Giovanni Rotondo, aby przywieść relikwie Ojca Pio. Pielgrzymując  po ziemi włoskiej, nawiedzili wiele znanych sanktuariów, byli również w miejscu urodzenia Ojca Pio
w Pietrelcinie. Relikwie ksiądz proboszcz odebrał od gwardiana klasztoru braci mniejszych kapucynów w San Giovanni Rotondo.

                 W dniach 29-30 maja 2015 r. w naszej parafii odbyły się małe rekolekcje przygotowujące parafię na instalację  relikwii. Rekolekcje były prowadzone przez ojca Krzysztofa Czeczko. Rekolekcjonista w czasie swoich nauk  starł się ukazać Ojca Pio jako kogoś zwyczajnego,
a jednocześnie tak niezwykle oddanego Bogu. Pragnął przekazać prawdę, że świętość leży w zasięgu każdego,  tylko należy spełnić jeden warunek pełnić w swoim życiu Wolę Bożą tak jak ojciec Pio.

                W niedzielę 31 maja 2015 r. w czasie uroczystej Mszy świętej odpustowej relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła. Mszę św. koncelebrował Kanclerz Kurii Siedleckiej ks. Jan Babik, a kazanie wygłosił obecny wśród nas ojciec Krzysztof Czeczko. Było to bardzo doniosłe wydarzenie w życiu naszej parafii, a szczególnie dla grupy modlitewnej i wszystkich czcicieli tego świętego. Wszyscy obecni mogli ucałować relikwie. Relikwie w czasie Mszy św. 23. każdego miesiąca są  stawiane na ołtarz, to pomaga bardziej sobie uświadomić taką wprost fizyczną obecność Ojca Pio wśród nas.

                                                                                                                                 Animator  grupy – Alina Żołądek