Grupa modlitwy kontemplacyjnej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20)

 

Za łaską Bożą coraz więcej osób w Polsce chce podejmować modlitwę kontemplacyjną – dlatego chcemy zaprosić do wejścia w ten nurt tchnienia Ducha Świętego.  Modlitwa głębi tak bardzo prosta i uboga jest modlitwą, w której rzeczywiście mamy puste ręce.

Spotkania modlitewne odbywają się pod patronatem Przyjaciół Miłości Miłosiernej (opiekunem duchowym jest diakon Marcin Gajda – Diecezja szczecińsko-kamieńska) i są otwarte dla wszystkich, którzy pragną pogłębiać swoje życie wewnętrzne poprzez praktykowanie modlitwy wewnętrznej, zgodnie z nauczaniem Kościoła Katolickiego, pod przewodnictwem takich mistrzów duchowych jak Jan od Krzyża, Teresa z Avila, Teresa od Dzieciątka Jezus i inni. Jeżeli jest w tobie takie pragnienie, to przełam swój strach, pokonaj lenistwo i przyjdź słuchać Boga. Jeśli nie możesz być w każdy piątek, to przychodź wtedy, gdy możesz. Każde spotkanie jest inne, bo każdy fragment Słowa Bożego jest inny. Jeżeli nie możesz przyjść w najbliższy piątek, to przyjdź w następny… Nie trzeba się zapisywać, nie trzeba przynosić swojej Biblii, wystarczy przyjść i słuchać Boga…Chodzi o to, aby każdy mógł brać z naszego stołu to co chce, ile chce i kiedy chce. Cieszymy się każdym, kto podejmuje modlitwę Słowem Bożym oraz modlitwę głębi zarówno w wymiarze osobistym jak i wspólnotowym.

Przebieg spotkania:

Naszym celem jest, aby spotkania nie trwały dłużej niż godzinę. W związku z tym jest ważne, aby koordynator z zegarkiem w ręku (ale bez napięcia) płynnie prowadził modlitwę.

 

  1. Przywitanie

NA STOJĄCO:

  1. Znak krzyża
  2. Uznajemy przed Panem że jesteśmy grzeszni (w ciszy)
  3. Przekazujemy sobie znak pokoju (spontanicznie przekazujemy sobie uścisk Chrystusa J)

SIADAMY

  1. Następuje 15 min czytanie duchowe – wyznaczona osoba czyta wybrane fragmenty z lektur duchowych dotyczących modlitwy. Na początek proponujemy czytanie w odcinkach całej części IV (o Modlitwie) Katechizmu Kościoła Katolickiego. W ramach tych 15 minut proponujemy także krótką dyskusję, dzielenie, pytania dotyczące przeczytanego tekstu.
  1. Lectio i meditatio

Wyznaczona osoba czyta (lectio) spokojnie Pismo Święte (jedno czytanie z dnia, do wyboru: Stary lub Nowy Testament, Psalm lub Ewangelię) inni w skupieniu słuchają z zamkniętymi oczami.  Następnie czyta wybrane zdania w skupieniu i bardzo powoli, z przerwami (meditatio). Ważne, aby w tym drugim czytaniu, w skupieniu wydobyć nowe konteksty, które w czytaniu pobieżnym gubimy.

  1. Oratio – moment dzielenia się Słowem. Zachęcamy uczestników do spontanicznego dzielenia się w oparciu o czytany i medytowany tekst: „Co Słowo oznacza dla mnie dziś? Jak do mnie osobiście mówi? Jak mnie pociesza, zachęca, a może upomina?”

Ważne, aby dzielenie było konkretne, nie za długie, z życia, bez pouczania. Mówimy wyłącznie o sobie, nie dyskutujemy, nie udzielamy porad. Dzielenia są objęte tajemnicą, nie nawiązujemy do nich po spotkaniach. Prosimy osoby prowadzące, aby co jakiś czas w razie potrzeby łagodnie przypominały zasady dzieleń. Gdy pojawią się nowe osoby trzeba je zapoznać z zasadami dzielenia.

  1. Contemplatio – zawierzenie się Bogu, czas w którym robimy przestrzeń aby On mógł wlewać swoje dary. Po wezwaniu prowadzącego np. „Módlmy się w ciszy” ok. 20 min (nastawiamy łagodny minutnik).
  2. Po upływie 20 min prowadzący mówi spokojnie i powoli Chwała Ojcu – każdy w swoim tempie otwiera oczy, następnie „Ojcze nasz” mówią już wszyscy
  3. Znak Krzyża lub błogosławieństwo
  4. Ogłoszenia
  5. Rozesłanie

Czasami też ‘Colatio’ (czyli spotkania herbatkowe), np. raz w miesiącu.

Spotkania w naszej parafii odbywają się w piątki o godz. 19.00.

                                                                                                                Zapraszamy!