Ogłoszenia w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Aktualizacja z dn. 24.03.2020r.

24 marca 2020

Drodzy Parafianie,

W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego oraz w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, zgodnie z zarządzeniami Biskupa Ordynariusza Diecezji Siedleckiej prosimy o zapoznanie się z następującymi informacjami dotyczącymi naszej parafii:

• Ksiądz Biskup Ordynariusz udziela wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i w uroczystości – do odwołania i zachęca do pozostania w domu.
  • Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Ksiądz Biskup Ordynariusz zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub internecie, przypominając jednocześnie o zachowaniu podczas tej Mszy św. właściwych postaw i gestów liturgicznych, tak jakbyśmy byli w kościele,  zapalając świecę i modląc się.
  • Porządek Mszy Świętych niedzielnych do odwołania będzie następujący: 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00, 18:00, oraz sobotnia Msza Święta wieczorem o godz. 18:00 będzie sprawowana, jako niedzielna Msza Święta.
  • Godziny Mszy Świętych w dni powszednie: 7:00 i 18:00.
  • Po każdej Mszy Świętej śpiewamy Suplikacje: „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…” o wygaśnięcie epidemii.
  • Przypominamy, że w każdej Mszy Świętej może brać udział maksymalnie 5 osób ze szczególnym uwzględnieniem osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, najbliższej rodziny.
  • Celebracje nabożeństw (Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, Godzinek, Różańca, oraz adoracji czwartkowej) zostają zawieszone do odwołania. W zaistniałej sytuacji zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania w swoich domach.
  • Rekolekcje wielkopostne zostają odwołane.
  • Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania po Mszy Świętej wieczorem do godz. 20.00 z zachowaniem przepisów o zgromadzeniach, tak aby liczba osób w miejscu modlitwy nie przekroczyła pięciu.
  • Na kratkach konfesjonałów znajdują się folie ochronne.
  • Nie całujemy stuły po spowiedzi.
  • Wszystkie spotkania grup parafialnych (dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych), oraz spotkania przygotowujące do I Komunii Świętej i bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.
  • Znak pokoju w czasie Eucharystii przekazujemy tylko przez skinienie głową, bez podawania rąk.
  • Przypominamy, że przepisy liturgiczne przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę (w miejscu dzielania Komunii Świętej w obecności kapłana).
  • Woda święcona w kropielnicach została usunięta.
  • Dzieci, młodzież, osoby chore i starsze prosimy o pozostanie w domach.
  • Prosimy o rozwagę i zalecamy udział we Mszy św. za pośrednictwem radia czy telewizji, codzienna transmisja Mszy św. z katedry siedleckiej za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie w dni powszednie o godz. 6.00, w niedziele o godz. 10.00.
  • Od poniedziałku do soboty w naszym kościele odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w godzinach: od 7:30 do 12:00, oraz od 15:00 do 18:00, oraz po Mszy wieczorem do godz. 20:00. Przypominamy jednak, aby w czasie adoracji jednocześnie uczestniczyło maksymalnie 5 osób. Bądźmy odpowiedzialni i przestrzegajmy obowiązujące prawo.
  • Zachęcamy wszystkich parafian, aby każdego dnia, o godz. 20.30,  w swoich rodzinach odmawiać Różaniec w intencji osób chorych, tych którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, oraz o ustąpienie epidemii.
  • Bardzo prosimy parafian, jeżeli w pobliżu nas mieszka osoba starsza, samotna lub schorowana pomóżmy tej osobie zrobić zakupy lub pomóc w inny sposób.
  • W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie niezapomnijmy o naszym życiu duchowym - dbajmy o trwanie w łasce uświęcającej.
  • W tym szczególnym czasie my kapłani posługujacy w tej parafii jesteśmy do dyspozycji wiernych, którzy poproszą o sakrament pokuty i pojednania, udzielenie Komunii św. czy sakrament namaszczenia chorych.
  • Przekażmy powyższe informacje sąsiadom, znajomym i tym którzy nie mają dostępu do internetu.

Całą naszą wspólnotę parafialną i nasze rodziny oddajemy w opiekę Matki Bożej Kodeńskiej. Informacje i zalecenia mogą się zmieniać wraz z rozwojem sytuacji.