Dekanalne Spotkanie Młodzieży w Pilawie

28 lutego 2016

„Zobacz jak Bóg jest Miłosierny”

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 27 lutego  o godzinie 16.30 w par. pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie rozpoczęło się kolejne Dekanalne Spotkanie Młodzieży. Po przywitaniu gości z naszego dekanatu oraz  okolic wystąpił przed nami gość specjalny, czyli pan Andrzej Sowa „Kogut”, który wygłosił  świadectwo.

Pan Andrzej już na samym początku nawiązał bardzo dobry kontakt z młodzieżą i w dosyć humorystyczny sposób opowiadał historię swojego nawrócenia. Mówił o  uzależnieniu, które powoli wyniszczało go od środka. To właśnie narkotyki pozbawiły go wykształcenia, pracy, pieniędzy i przyjaciół… Nasz gość był członkiem dobrze rokującego zespołu „Maria Nefelin”, który w 1990 uzyskał nagrodę publiczności w Jarocinie. Niestety, przez coraz to mocniejsze narkotyki nie był w stanie poświęcić się swojej pasji, jaką była  miłość do muzyki. Został bez środków do życia i dachu nad głową. Mieszkał w pustostanach i rezygnował ze wszystkiego, aby tylko starczyło mu na narkotyki. Wielokrotnie otarł się o śmierć i  dopiero dawna przyjaciółka namówiła go na wyjazd  do Poznania na rekolekcje, które całkowicie odmieniły jego życie.  To właśnie podczas nich Miłosierny Bóg uzdrowił go z uzależnienia. Pan Andrzej opowiadał o nieustających znakach Bożej miłości i obecności w życiu swojej rodziny.

Najważniejszym momentem spotkania była  Msza Święta, podczas której  kazanie wygłosił ks. Paweł Broński z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z Garwolina. W swojej homilii odwołał się do trzech najbardziej znanych przypowieści: o Dobrym Pasterzu, zagubionej drachmie czy synu marnotrawnym. Podkreślał, że chociaż dla zwykłego człowieka  te historie są po ludzku niedorzeczne, to jednak pokazują one ogrom Bożej miłości, która również jest niepojęta.

Po  Mszy nastąpiło 30 min przerwy, a  młodzież została zaproszona do salek  na plebanię na słodki poczęstunek. Następnie o 19.30 rozpoczęła się pantomima w wykonaniu klasy III D z pilawskiego gimnazjum. Podejmowała ona temat grzechu i tego, jak niewiele potrzeba, aby człowiek odwrócił się od Boga. Poszczególne scenki uświadamiały nam także nieskończoność Bożego Miłosierdzia, które jest w stanie wybaczyć człowiekowi wszystko, a także wyrwać go z każdego grzechu.

Następnie odbyła się Droga Krzyżowa, do której dołączona była prezentacja multimedialna i rozważania w formie dialogu człowieka z Bogiem. Po jej zakończeniu wspólnie odśpiewaliśmy Apel  Jasnogórski, a delegacja naszych uczniów przekazała Maryjny obraz młodzieży z Osiecka. Pożegnaliśmy się, zawiązując krąg i śpiewając pieśni, którym przez całą uroczystość przewodziła nasza młodzieżowa schola.

relacja: W. Wyglądała, kl. IIId